Transport mebli

Jak bezpiecznie i szybko przetransportować pianino?

Kiedy przeprowadzamy się lub też w jakiś innych okolicznościach musimy przetransportować pianino musimy liczyć się z tym, że wiąże się to z nie lada wyzwaniem. Nie chodzi tylko i wyłącznie o ciężar pianina (jego waga mieści się w przedziale od 200 do 400kg), jak też to, ze jest on stosunkowo nieporęczny w związku z tym stosunkowo łatwo go obudzić czy uszkodzić.

Niemniej ważna jest bowiem jego konstrukcja. Tutaj uszkodzenie może być o wiele bardziej poważne w skutkach. W ostateczności instrument nie będzie nadawał się do użytku (na skutek pęknięcia ramy rezonansu czy uszkodzenia strojnicy). Najlepiej zatrudnić do tego zadania profesjonalną firmę, specjalizującą się w transporcie pianin lub przeczytać informacje zawarte na blogu transportujac.pl. Niemniej jednak praca takiej ekipy powinna być nadzorowana, a my sami powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Po pierwsze pianino musi być dobrze zabezpieczone. Dlatego nie powinniśmy przykładowo zapomnieć o zamknięciu i zabezpieczeniu klapy osłaniającej klawisze. Po drugie pianino musi być odpowiednio transportowane. O ile nie chodzi o pokonanie paru metrów to do transportowania pianina musimy użyć specjalnych pasów. Bardzo ważne jest także samo ustawienie pianina. Pod żadnym pozorem ani podczas przemieszenia pianina ani podczas transportu samochodowego nie można kłaść go na wznak. Jeśli chodzi o transport samochodowy, to samochód koniecznie powinien być wyposażony co najmniej w naczepę z plandeką, a samo pianino powinno być dobrze zapieczone pasami, tak aby w przypadku hamowania czy pokonywania zakrętów nie miało możliwości się przemieścić.

Same pasy również powinny być zabezpieczone gąbkami czy innymi miękkimi materiałami, które zabezpieczą zewnętrzna powłokę pianina przed uszkodzeniem. (Dodatkowo pianino może zaś być zabezpieczone zwykłą folią, taką, której używany do transportu mebli.) Mimo tego, że pozycja taka wydaje się nie najwygodniejsza jeśli chodzi o załadunek i rozładunek, to najlepiej jeśli pianino ustawione jest przy przedniej ścianie naczepy.

Przy rozładunku również należy pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Musimy jednak sobie zdawać sprawę z tego, że nawet jeśli będziemy sumiennie przestrzegać wszystkich tych punktów, to tak i tak pianino najprawdopodobniej ulegnie rozstrojeniu. Z tego powodu, kiedy znajduje się ono już na swoim docelowym miejscu oraz jest właściwie wypoziomowane po upływie kilku dni należy przystąpić do regulacji mechaniki i ponownego strojenia pianina.

Dodaj komentarz